Bezdrátové technologie, IoT

Capitalise on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs.

Naše společnost se v rámci vlastního ale i zakázkového vývoje aktivně věnuje výrobě a implementaci bezdrátových průmyslových a řídicích prvků a sítí. Mezi základní frekvenční pásma, které používáme v našich projektech a zákaznických řešeních jsou:

 • 169 MHz
 • 433/434 MHz
 • 868 MHz

Snahou naší společnosti je nabídnout takové řešení, které svojí použitou technologií poskytne nejlepší poměr mezi funkcionalitou a cenou celkového řešení. Mezi hlavní kritéria funkčního vybavení našich bezdrátových prvků patří dosah zařízení ale i spolehlivost použité technologie. Na základě těchto kritérií vybereme pro zákazníka vhodnou tech
nologií se kterou pak pracujeme na pilotní instalací v reálném prostředí a následně poskytujeme podporu při sériové výrobě.

Topologie sítí, se kterými naše společnost pracuje jsou:

 • Bod – Bod, Multidrop
 • Mesh siete s podporou multi-hop
 • Device to Cloud, IoT

Technologie a standardy které nabízíme v rámci vývoje jsou:

 • Sériové proprietární protokoly navrženy zákazníkům nad topologiemi Bod – Bod nebo Mesh
 • Sigfox, IoT
 • Wireless MBUS, Wireless KNX

Z pohledu vysílacích parametrů našich zařízení pracujeme dle specifických požadavků zákazníka. V případě menších instalací nebo v případě instalací s podporou Mesh sítě navrhujeme vysílací výkony v nižším spektru s vyšší datovou propustností. Při venkovních instalacích nebo instalacích s problematickým šířením signálu jsou vybírány vysílací výkony až do 1000 mW, avšak vždy podle EU legislativy pro konkrétní ISM frekvenční pásmo. Indikativní dosah komunikace bod – bod (Line-of-Sight) při použití standardního anténního systému je v rozsahu od 800 m při použití levných nízko-výkonových modulů do 20 km v případě systémů na principu NBIoT (Narrow Band IoT) nebo vysoce-výkonných Wireless MBUS modulů.

Nejpoužívanějšími technologiemi mezi našimi zákazníky jsou sítě MESH (Tinymesh) v kmitočtovém pásmu 868 MHz s vysílacím výkonem od 10 dBm do 27 dBm s počtem prvků v síti od jednotek až po instalace kde jsou nasazen desítky prvků jako jsou instalace pouličního osvětlení, monitoring sloupů ZVN nebo průmyslové regulace či měření. Mezi hlavní stavební prvky těchto sítí patří zejména zařízení typu:

 • Koncentrátor, nadřazený systém (propojení se systémem zákazníka RS232,RS485,Ethernet, Wi-Fi…)
 • Řídící člen (digitální výstup / vstup, elektro pohon, svítidla …)
 • Senzor (vstupní veličiny jako např. Teplota, vlhkost, tlak, napětí, proud, výkon, spotřeba, CO2 …)

U zařízení master (koncentrátor) podle požadavků implementujeme protokoly dle požadavku zákazníka. Typicky se jedná o MODBUS / RTU (RS232 / RS485) nebo MODBUS / TCP (Ethernet / Wi-Fi), dále pak propiertárne protokoly klienta pracující na uvedených fyzických vrstvách.

Senzorové moduly jsou navrhovány s důrazem na nízkou spotřebu takového zařízení. Typicky taková zařízení pracují řádově několik let na běžné dostupné baterie.

IoT, Internet věcí


V neposlední řadě se společnost Embedded Electronics & Solutions, s.r.o. věnuje nasazování nových zařízení na bázi technológie Device to cloud. Princip sítí IoT spočívá v implementací různých senzorových ale i řídících členů, které komunikují přímo s nadřazeným systémem s teoreticky neomezeným dosahem. Takové systémy jsou v nynější době běžně realizované pomocí sítí GSM / 3G / 4G. Zařízení a systémy na této bázi jsou však poměrně nákladné na provozech jelikož každé ze zařízení je odkázáno na SIM kartu a mobilního operátora.

Zařízení pracující s technologií SigFox poskytují možnost komunikace téměř v jakémkoli místě střední a západní Evropy bez nutnosti SIM karty a závislosti na klasickém mobilním operátorem. Takové řešení se stává významně levnějším a poskytuje velkou bateriovou výdrž ve srovnání s konvenčním GSM řešením.Embedded Electronics & Solutions, s.r.o. nabízí vývoj zařízení na bázi SIGFOX IoT na základě konkrétních požadavků zákazníka. V průmyslovém segmentu se typicky jedná o teplotní senzory, počítadla impulzních vstupů, senzory okamžité polohy apod. Následně naše společnost nabízí aktivní podporu při správě prvků pomocí cloud služeb operátorské centrály systému SIGFOX.


Hledáte to správné řešení přímo pro Vás? Rádi Vám pomůžeme.